Spor Salonunda Sık Sık Yapılan Antrenman Hataları

Spor salonuna gitmeye karar vermek sporla büyük bir dostluğun başlangıcı olabilir fakat her şey tecrübeyle olacak olan ilk temasa bağlıdır. Spor salonuna gitmek sorun değil bunu sabır ve özveriyle yapmalısınız.
 

Yeni bir faaliyete başladığımızda bir işe yeni başlayan insanların yaptığı hataları yapmamız muhtemeldir. Daldan dala atlamak insanın doğasında vardır ve bu bir öğrenme süreci olarak sayılır. Ancak, hayatın çeşitli yönlerinde olduğu gibi, ebeveynlerimiz ve arkadaşlarımız bize rehberlik eder ve tavsiyelerde bulunur. Bu yazıda spor salonuna başladığında yapılan sık hatalardan kaçınmanız konusunda size rehberlik edeceğiz. Okumaya devam edin!

Spor salonunda yapılan hatalar cesaretimizin kırılması için bir neden değildir. Ancak bazı durumlarda bir hata sakatlanmalara veya yara berelere olabilir. Bu yüzden yapmanız gereken ve yapmamanız gereken şeyleri öğrenmek iyi bir fikirdir. Ayrıca, olası hataları düzeltmemek, spor salonundaki ilerlemenizi yavaşlatabilir.

Bununla birlikte, kimsenin size anlatmadığı bazı şeyler vardır ve bunları hatalarla öğrenmek zorunda kalmanız utanç verici olabilir. Ama endişelenmeyin, en yaygın hataları sizinle paylaşıyoruz. Spor salonuna gitmeye başladığınızda bunları göz önünde bulundurarak tedbirlerinizi alabilirsiniz.

sporcu

Tekniği Hafife Almayın

Spor salonlarında her türlü insan vardır ve birçoğu size tavsiye veya tavsiyelerde bulunmaya çalışacaktır. Eğitmeninizin size söylediklerine sadık kalmanız gerektiğini vurgulamak önemlidir. Bu, profesyonel olmayanların önerilerini dinlemenin çok uygun olmadığı anlamına gelir. Bu ipuçları onları bu hataları asla düzeltmedikleri için yanlış sonuca sevk eder ve aslında onlar da bu hataları yaptıklarının farkında değillerdir.

 

Makineyle yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın bazı egzersizlerin yapılış tekniklerinin önemi küçümsenemez derecededir. Bu yüzden antrenörün size söylediği gibi yapmalısınız. Doğru egzersiz tekniği, sakatlanma veya kas zedelenmesinden muzdarip olmamanızı sağlayan şeydir. Bu nedenle, başkalarının yaptıklarını taklit etmemelisiniz.

Aşırıya Kaçmayın

Muhtemelen oldukça yüksek beklentilerle ile spor salonuna gidiyorsunuz. Örneğin, hızlı kilo verme, kas elde etme ve yaşam tarzınızı değiştirme gibi farklı programlanmış hedefler bunlardan bazılarıdır. “Bir aydır spor salonundasın ama seni hala aynı görüyorum” gibi diğer insanların yorumlarıyla uğraşmak da cabası. Bunla başa çıkmak kolay değildir bu yüzden spor salonuna mümkün olduğunca istekli gitmelisiniz ancak dış unsurların sizi boğmasına ve motivasyonunuzu kaybetmenize neden olmasına izin vermeyin.

Spor salonunda başlarken yapılan yaygın hatalar arasında zihinsel ve dolayısıyla motivasyonu içerir. Bu nedenle, elde etmek istediğiniz şeyleri küçük hedeflere bölmek iyidir. Antrenman yapmak göründüğü kadar kolay değildir. Denemeye başladığınızda, yorulursunuz ve havlu atmak istersiniz, çünkü bunun kolay olacağını düşündünüz. Yani, her zaman zihninizi odaklı ve motive tutmak önemlidir. Başkalarıyla kendinizi karşılaştırmayın.

spor salonu

Isınmayı Atlama

Isınma, egzersiz öncesi gerekli bir faktör olduğu için bu çok büyük bir hata olur. Geç kalmanız veya tembel olmanız önemli değil, ısınmayı asla atlamamalısınız. Neden bu kadar önemli? Çünkü vücudu hangi şartlar altında olursa olsun yüksek etkili bir egzersiz için hazırlar. Isınmayı atlamak kas gerginliği, kramp ya da sakatlanmalara bile sebep olabilir.

 

Tutarlılık Eksikliği

Yeni başlayanlar, sürekli spor salonuna gitmeye alışkın olmadıkları için gitmeme eğilimlidirler. “Sadece bir gün kaçıracağım çünkü yapacak çok şeyim var” zihniyeti, diğer bahaneleri sürükleyen bir çığ haline gelebilir. Zaman eksikliği, tembellik veya yapacak çok fazla şey olması nedeniyle antrenman kaçırmak performansınızı kesinlikle etkileyecek bir tutarsızlıktır. Sonuçları görmek için kararlı olmak zorundasınız.

Aşırıya Kaçmak

Spor salonuna başladığınızda, antrenman için taşan enerji ile gitmek çok yaygındır. Bununla birlikte, bu olumlu bir işarettir ve fakat aşırı antrenman yapma hatasına yol açabilir. Aşırı antrenman yapmak kaslarınız için çok zararlı olabilir. Kas kaybetmenin yanı sıra çok fazla çalışmış olursunuz ve bu da eninde sonunda kötü sonuçlar doğurur.

Spor Rutini Olmaması

Rutin veya egzersiz planına sahip olmak spor salonunda bir önceliktir. Yeni ve deneyimsiz olduğunuzda, ne yapacağını bilmemek ve ne yapacağını arıyor olma arasında gidip gelirsiniz. Ayrıca, rastgele egzersiz yapmak yararlı değildir. Haftanın rutinlerini değiştiren antrenman planları vardır ve vücudun farklı alanlarını çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Spor salonunda başladığınızda bu yönleri göz önünde bulundurun. Bu şekilde, keyfine varacaksınız ve daha iyi bir deneyime sahip olacaksınız. Ayrıca, kendinizi bir çaylak hatasından, zaman ayıramamaktan, sakatlanmalardan ve hastalık riskinden kurtarmış olursunuz. Uyarıldın, bu hatalardan hiçbirini yapma ve harika sonuçlar elde et!