Eliptik Kullanmanın 6 Harika Faydası: Kaslarınızı Güçlendirir

10 Aralık, 2019
Eliptik, yoğunluğunu en iyi şekilde düzenleyebileceğiniz makinelerden biridir ve bu sayede her yaşta eliptik egzersizi yapabilirsiniz.
 

Eğer bir kardiyo makinesi kullanmak istiyorsanız, eliptik en uygun olanıdır, çünkü bu makine ile bir dizi tam egzersiz yapabilirsiniz. Birkaç dakika içinde ısınmadan, orta seviyede kalori yakmaya ve kasları güçlendirmeye ve aynı zamanda kilo vermek için yoğunluk seviyesi yüksek egzersizlere kadar kullanılabilir. Yazının devamında, eliptik kullanmanın harika faydalarından  bahsedeceğiz.

Eliptik Kullanmanın Çeşitli Faydaları

Eliptik; egzersiz yapmak için çok basit ve pratiktir. Eliptiği azimle kullandıktan sonra vücudunuzda meydana gelen olumlu değişiklikleri fark edebilirsiniz.

Eliptik Bisiklet, Kilo Vermek İçin İdeal Bir Yoldur

Eliptik ile kilo vermek basit ve etkilidir, 30 dakika orta yoğunlukta antrenman yaparak 300 kalori yakabilirsiniz. Yüksek yoğunluklu bir egzersiz ile  bir saat içinde bile, 750 ile 800 arasında kalori yakabilirsiniz. Bu egzersizler, iç sıvıların kaybını önler, selülitleri ortadan kaldırır ve kasları güçlendirir.

Kalp-Damar Sistemini Güçlendirir

Bu, eliptiğin temel faydalarından biridir, kan dolaşımını uyarır, akciğerleri güçlendirir ve kötü kolesterolü azaltır, bu da kalp ve damar sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.

Yaralanma Riskini Azaltır

Yol ortasında sakat dizini tutan adam.
 

Bir yaralanma geçirme riski minimuma indirgenir, çünkü eklemler üzerindeki yük ve etki azalır. Ayrıca, ayaklardaki yükleri ve kasların gerginliğini azaltarak, sırt ve ayak ağrılarını önler.

Çok Sayıda Hareketi İçerir

Hareketler döngüsel şekildedir, bu da tüm vücudunuzu verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar,  öteki türlü bölgesel egzersizleri ayrı ayrı yapmanız veya kaslarınızı çalıştırmanız gereklidir. Eliptik size zaman ve para kazandıracaktır.

Özel Egzersizler Yapmanızı Sağlar

Eliptik ile, vücudunuzun sadece istediğiniz bazı bölümlerini de çalıştırabilirsiniz. Örneğin, sadece bacaklarınızı ve kalçalarınızı çalıştırmanız gerekiyorsa, kollar için olan eliptik kolu kullanmayın veya bunun tam tersini yapın. Geriye doğru pedallarla, sadece tek ayak veya direnç ile çalışmak gibi belirli diğer bölgeleri da çalıştırabilirsiniz.

Stresi Azaltır

Gözlüğünü çıkartıp, alnını ovan kadın.

Eliptik üzerinde düzenli egzersiz yapmak vücudunuzu oksijenlendirir. Mutluluk hormonu denilen, iyilik hissine katkıda bulunan ve stresi ortadan kaldıran endorfin hormonunu salgılar.

Eliptik İle Kas Sistemi Güçlenir

Bu cihazla, alt ve üst bölgede egzersiz yaparken, tüm kas sisteminizin güçlenmesi ile birlikte kalçanız sıkılaşır, kaslarınız gevşer. Ancak belinize dikkat etmeli ve sırt ağrısından kaçınmaya özen göstermelisiniz.

 

Eliptik cihazını düzenli ve doğru kullanarak, vücudun kaslarını yüzde 80 oranında çalıştırabilirsiniz.

 • Bacakların ana kasları ile egzersiz: Lateral pirene, tibial tibula, kuadriseps ve baldır gibi kasların hepsi güçlendirilir.
 • Kalça ve kalçaların üst kısmını güçlendirir: Aşırı basınç veya aşırı yüklenme olmadan yapar.
 • Lomber ve karın bölgesindeki pektoral ve dorsaller: Seansların başlangıcından itibaren bu kasların güçlendiğini göreceksiniz.
 • Biseps deltoidler, triseps: Kuvvetlenir, güç ve kas kütlesi kazanırlar.

Evinizde Eliptik İle Antrenman Yapmak

Bu cihaz evde antrenman yapmak için idealdir, haftada 5 gün egzersiz yapabilirsiniz. Aynı şekilde, ailenin tüm yetişkin üyeleri onu kullanmanın faydasını görebilir.

Evde çok az yer kaplayan, küçük bir alana sığabilen, ayrıca sökülmesi kolay bir cihazdır. Maliyeti uygun fiyatlıdır ve çeşitli modelleri mevcuttur.

Eliptik Bisikleti Kimler Kullanabilir?

Herhangi bir komplikasyon olmaksızın kardiyovasküler aktivite (kalp-damar aktivetesi) yapmak isteyen herkes kullanabilir. Ancak aşağıdaki kişiler için daha çok uygundur:

 • Etki egzersizleri yapamayan herhangi bir fiziksel kısıtlaması olan kişiler.
 • Sakatlanma geçiren ve egzersizlerle iyileşme sürecinde olan kişiler.
 • Direnç kazanmaya ihtiyaç duyan kişiler
 • Kalp-damar sağlığı iyi olan kişiler
 • Sağlığını iyileştirmek ve fiziksel formlarını korumak için kilo vermesi gerekenler.

Bu Kardiyo Makinesi Nasıl Kullanılır?

Eliptik bisiklette çalışan kadın.
 

Hedefinize bağlı olarak, aşağıdaki önerileri dikkate almalısınız:

 • Kollarınızı kullanın: Bacaklarınızı zorlarsanız, kollarınızı daha fazla destekleyin, bu şekilde dinlenin, ancak kalori yakmaya devam edin.
 • Orta bölgeyi çalıştırmak için: Ellerinizi  sanki gücünüzü karnınız ve gövdenizde yoğunlaştıracak şekilde koşuyormuş gibi bırakın.
 • Seans sonunda: Çok fazla enerji tüketmesi nedeniyle diğer egzersizlerden sonra kullanılması tavsiye edilir.

Durumunuz ne olursa olsun, eliptik bisiklet, bir sakatlanmadan iyileşmek ya da sadece fiziksel olarak iyi durumda kalmak amacıyla egzersiz yapmak için ideal bir cihazdır.