Jimnastik: “We’re Working Out” Uygulamasına Bir Bakış

7 Kasım 2019
Jimnastik vücut ağırlığınızı kullanarak yaptığınız bir egzersiz türüdür. Bu egzersiz türünden en fazla faydayı sağlayabilmeniz için "We're Working Out" uygulamasını kullanmanızı öneriyoruz.

Jimnastik, başka hiçbir ekipmana ihtiyacınız olmadan yapabileceğiniz bir fitness disiplinidir. Tek ihtiyacınız olan şey, kendi vücut ağırlığınızdır. Akıllı telefonlar için olan pek çok jimnastik uygulamasının arasında, We’re Working Out, en popüler ve etkili olanlardan birisidir. Bu yazımızda size bu uygulamadan bahsedeceğiz.

Jimnastik Uygulaması: Bilmeniz Gerekenler

Al Kavadlo dünyanın en önde gelen jimnastik uzmanlarından biridir. Bazıları Amazon’da en çok satanların arasına giren bir çok kitap yayınladıktan sonra, jimnastik öğretmek için bir uygulama oluşturmaya karar verdi. Sonuç: We’re Working Out uygulaması oldu.

deniz kıyısında jimnastik yapan kadın

Hem eğlenceli hem de dikkat çekici bu uygulamada, Kavadlo karikatürize bir antrenör olarak her egzersizi açıklıyor. Dahası, uygulama temiz, kullanışlı ve hedefinize ulaşmanıza yardımcı olabilecek bir uygulama

Her gün jimnastik yapmanın faydalarından yararlanmak için, uygulamayı ücretsiz bir şekilde indirebilir veya 10 euroluk tam sürümünü alabilirsiniz.

Uygulama bir çok farklı rutin içeriyor. Uygulama, kaslar ve eklemler için çok önemli olan ısınma egzersizleriyle başlayıp, “baklava karın kasları” gibi hedeflere ulaşmayı sağlamak için orijinal ve genelde kısa olan egzersiz seansları ile devam ediyor. Eğer ağırlık veya çeşitli aletler kullanmadan antrenman yapmak size uymuyorsa, uygulamada takip edebileceğiniz aletli rutinler de var.

Seçenekler arasındaki “Statik Başlangıç”, belli bir pozisyonu belirli bir süre korumayı gerektiren izometrik egzersizler içeriyor. Ayrıca “101” programı ile, zaman içerisinde artan zorluk seviyesini de tercih edebilirsiniz. Hatta oldukça zor olan bayrak duruşu (human flag) bile bu egzersizler arasında var.

Bunlar size yeterli gelmezse, uygulama ile bir egzersiz kütüphanesine de erişim sağlayabilirsiniz. Bu kütüphanede tüm teknikler karikatürize bir Kavadlo animasyonu tarafından tek tek açıklanıyor. Bu, eğer rutinizden sıkıldıysanız veya rutininizi biraz hareketlendirmek istiyorsanız mükemmel bir seçenek olacaktır.

Diğer Jimnastik Uygulamaları

We’re Working Out uygulamasının dışında, İOS ve Android için benzer teknikler ve jimnastik üzerine, “Street Workout” gibi pek çok uygulama bulabilirsiniz.

Eğer evinizde veya bir parkta egzersiz yapmak istiyor ve bir ekipman gerektirmediği için bu tekniği tercih ediyorsanız, aşağıdaki uygulamalara da bir göz atmanızı öneriyoruz.

1. Street Workouts Calisthenics

Uygulama sayesinde, telefonunuzdaki kişisel eğitmen ile detaylı açıklamalar içeren YouTube videolarına ulaşabileceksiniz.

Bu uygulamada 100’den fazla egzersiz içeren bir kılavuz bulunmaktadır ve, size başlangıç, orta ve ileri olmak üzere seviyenize göre organize edilmiş farklı rutin seçenekleri sunar. Squat, curl ve benzeri egzersizlerden oluşan meydan okumaları deneyebilir, 1800 kaloriden 4000 kaloriye kadar olan diyetlerden birini uygulayabilirsiniz.

sokakta squat yapan kadın

2. Thenics

Bu uygulama, egzersizleri hareketli görseller ile açıkladığı için teknikleri anlamakta bir zorluk yaşamazsınız.

Rutinler biraz zorlayıcı olduğundan dolayı, jimnastiğe yeni başlayanlar için çok uygun değildir. Uygulamada isterseniz tüm beden egzersizi seçebileceğiniz gibi, isterseniz de bacak gibi tek bir bölgeyi hedef alan egzersizler seçebilirsiniz. Uygulama 90’dan fazla farklı egzersiz içmektedir.

3. MovesDb

Bu uygulama ile kendi sonuçlarınızı kaydedebilir, rutinler,döngüler, setler ya da aralık seanslar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca uygulamada çeşitli jimnastik numaraları ve izometrik egzersizler için bir kalp ritmi ölçme ekranı da bulunmaktadır.

4. Madbarz

Jimnastik severler arasında en popüler uygulamalardan biridir.

Özel ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış çeşitli eğitim rutinlerine erişmenizi sağlar.

Bu seanslar, jimnastik uzmanları tarafından hazırlanmıştır ve, eğer isterseniz kendi rutinlerinizi de yaratabilirsiniz.

Uygulama, doğru tekniği uygulamanız için videolar, tekrar sayacı ve her egzersizin hedef aldığı kasların incelemesini içerir. Ayrıca deneyim ve gelişiminizi paylaşabileceğiniz bir topluluğa da ulaşmanızı sağlar.