Egzersizinizi Bu Karın Rutini İle Tamamlayın

13 Ocak, 2019
Karın kaslarını hedef alan bu egzersiz rutinini, haftada iki veya üç kez, karın kaslarınızın sağlıklı ve güçlü kalmaları için gerçekleştirmenizi öneriyoruz.
 

Bazen egzersiz rutininiz tüm enerjinizi kullanmaz. Bu, potansiyelinizi tam olarak kullanmadığınız anlamına gelir. Bu nedenle, antrenmanınızı tamamlamanız için karın bölgenizi geliştiren bir egzersiz rutini göstereceğiz. Not alın! Karın kasları, vücudunuzun çalışması en karmaşık olan parçasıdır. Neyse ki, çeşitli hareket ve egzersizler ile karın kaslarını çalıştırabiliriz.

Karın egzersiz rutininin, düzenli antrenmanla birlikte birçok faydası vardır. Bu sizin düz ve belirgin bir karına sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda duruşunuzu, nefes almanızı iyileştirir. Ayrıca bel ağrınızı gidermeye yardımcı olur. Kas gelişimini ve yağ yakımını da destekler.

Karın Kaslarınızı Çalıştıran En İyi Egzersizler

Zumba, HIIT ya da LISS egzersizlerini uygularken bile karın egzersizleri, egzersiz rutininize her zaman katkı sağlar. Bu egzersizler tamamlayıcı bir rutin oldukları için hem uzun sürmeyecek hem de sizin için yorucu ve zorlayıcı olmayacaktır. İdeal olarak, bu karın egzersizlerini, egzersiz rutininizden sonra yapmanız gerekir. Bu şekilde ayrıca ısınmanıza gerek kalmaz. Bu karın rutinini egzersiz programınıza dahil edin. Ve değişiklikleri fark edin.

Karın Direnç Egzersizi

Bu, izometrik bir egzersizdir. Yani karnınızın dayanıklılığını test eder. Bunu yapmak için, vücudunuzun her iki tarafına bir sandalye yerleştirin. Ellerinizi sandalyeye koyun ve ayaklarınızı yerden kaldırın. Temel olarak kilonuzu kollarınızla tutmalısınız. Dizlerinizi karnınıza doğru bükebilir veya bacaklarınızı düz tutup mümkün olduğunca yukarı kaldırabilirsiniz.

 

Eğer çok fazla dayanıklılığınız yoksa, bu egzersizi uygulamak ilk başta biraz karmaşık olacaktır! Ancak bu problem değil. Askıda kaldığınız süreyi aralıklara bölebilirsiniz. Böylece bir dakika yapmak yerine 30 saniyelik 2 seans veya 20 saniyelik 3 seans halinde yapabilirsiniz.

Oturarak Bacak Kaldırma

Karın bölgesini çalıştırmak için en sık kullanılan bacak kaldırma egzersizi, sırtüstü yatarak bacakları kaldırmaktır. Ancak, bu sefer size oldukça etkili olan farklı bir seçenek göstereceğiz: Otururken bacak kaldırmak.

Otururken bacak kaldırma

Bunu yapmak için bacaklarınızı öne doğru uzatarak oturun. Sırtınızı duvara veya başka bir yüzeye dayamamalısınız. Bunun nedeni, egzersizin etkili olması ve pozisyonunuzu korumak için kaslarınızı kullanmanızdır. Ellerinizi yanlarınıza koyun. Bir bacağınızı kaldırın ve 5 saniye tutun. Daha sonra indirin ve diğer bacağınızla hareketi tekrarlayın.

Her bacağınız ile 20 tekrar yapın. Hareketi yaparken duruşunuzu asla bozmamanız gerekir. Sırtınız düz olmalı ve  bakışlarınız öne doğru bakmalıdır. Bu pozisyonu kaybederseniz, sadece egzersiz performansınız etkilenmez aynı zamanda kaslarınız ve bağlarınız zarar görür.

 

Dağ Tırmanışı

Dağ tırmanışı, bu karın rutininde önemli bir egzersizdir. Bunun nedeni, bu egzersizin karın bölgenizi çalıştırmaya ek olarak, egzersizden sonra bile kalori yakmanızı sağlamasıdır.

Dağ tırmanışı önemli bir karın egzersizidir.

Bu egzersizi uygulamak çok basittir. Başlamak için ellerini yere koyun ve bacaklarınızı şınav çekiyormuş gibi uzatın. Sonra dizlerinizi göğsünüze getirerek bacaklarınızı değiştirin. Her zaman sırtınızı dik tutun. 2 set 20 tekrar yapın.

Temel Crunch (Mekik)

Temel crunch egzersizi, karın egzersizleri arasında en çok bilinenlerden biridir. Basit ve temel bir karın egzersizidir. Buna rağmen, oldukça önemli sonuçları vardır. Çok etkili olduğu için klasik bir egzersiz olarak kabul edilir. Sırtınızı incitmemek için bu egzersizi bir yoga matı üzerinde yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Temel crunch etkili bir egzersizdir.
 
Bu egzersizi yapmak için sırt üstü yatın ve dizlerinizi doksan derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükün. Ayaklarınız yerde olmalı. Ellerinizi boynunuzun arkasına baskı uygulamadan yerleştirin. Alternatif olarak, ellerinizi göğsünüzün üzerinden de geçirebilirsiniz. Sonra omuzlarınızı dizlerinize doğru hafifçe getirerek omuzlarınızı yerden kaldırın. Boynunuzu içe doğru bükmeyin. Bunun yerine, dik tutun ve 2 set halinde 15 egzersiz yapın.

Bu karın rutini ile, fitness hedefinize ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Ayrıca, düzenli egzersizlerinizi değiştirmek zorunda değilsiniz. Sadece bu egzersizleri rutininize ekleyin ve karın egzersizlerinin keyfini çıkarmaya başlayın. Bu egzersizleri uygulayarak tüm enerjinizden faydalanacaksınız. Kaybedecek vaktiniz yok!