Yumurta Sarısı: Dikkat Çekici Faydaları

Yakın zamana kadar insanların, yemeklerinde yumurtanın sarısı verine beyazını kullandığını görmeye alışmıştık. Yumurta sarısı ile ilgili sağlıksal mitlerin asılsız, ve yumurta sarısının sağlıklı bir besin olduğu kabul edilmiştir.
 

Yumurta sarısı, her zaman “kötü bir üne” sahipti ve çoğu kişinin, günlük beslenmemizden çıkarmamızı istediği bir besindi. Fakat, yumurta sarısının sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu ve tüketilmesinin faydalı olduğu kanıtlandı. Aşağıda size yumurta sarısının bütün meziyetlerini anlatacağız.

Yumurta Sarısının Faydaları

Anlatmaya değer gördüğümüz ilk özellik yumurtanın; farklı çeşitlerde yiyeceklerle birleştirilebilen, uygun fiyatlı bir ürün olduğudur. Bu nedenle, çok sayıda besleyici tarif için ideal bir malzemedir. Aşağıda yumurta sarısının öne çıkmasının farklı nedenleri hakkında daha ayrıntılı olarak konuşacağız.

kaseye kırılan yumurta

Yumurta Sarısı ve Besin Bileşenleri

Bilindiği üzere, doğal yiyecekler çok farklı çeşitlerde besinleri bize sağlarlar. Bu besinlerin farklı özellikleri, vücudun her parçasının en iyi şekilde çalışmasını sağlar.

Yumurta sarısında bulabileceğiniz ana besin grupları şunlardır:

  • Vitaminler: yumurta sarısı A, E, D, B9 (folik asit), B12, B6, B22 ve B1 vitaminlerini içerir.Yumurta sarısının, en yüksek oranda D vitamini içeren yiyeceklerden biri olduğunu belirtmeliyiz.
  • Mineraller: Demir, potasyum, fosfor, magnezyum içerir.
  • Proteinler: Yumurta sarısı yüksek miktarda protein içerir; bu da onu, konu kas kütlesi olduğunda harika bir yemek seçeneği yapar.

Yumurta Sarısındaki “Gizli” Bileşen

Kolin’in ne olduğunu biliyor musunuz? Kolin, yumurta sarısında bulunan önemli bir B vitamin grubu besinidir. Ana fonksiyonları, hafıza ve kas kontrolüne katkı sağlamaktır.

 

Kolin, Alzheimer ve bunaklık gibi hastalıklara karşı mücadelede çok önemli bir unsurdur. Aynı zamanda vücuttaki hücrelerin, hücre zarlarını oluşturan bileşenlerin sentezlenmesine yardımcı olur.

Kolin, genelde bilinmeyen ve göz ardı edilen bir besindir. Fakat vücuda olan katkıları inanılmazdır ve gerektiği kadar tüketilmesi çok önemlidir.

ayrılmış yumurta akı ve sarısı

Yumurta Sarısının Diğer Faydaları

  • Yumurta sarısı birçok sağlıklı yağ içerir; bu yağların yüzde 60’ından fazlası doymamış yağlardır. Bu da bu yağların iyi türde bir yağ olduğu anlamına gelir.
  • Kolesterolü oldukça düşüktür. Yüksek kolesterolü olan kişilerin, yumurta sarısı tüketimini sınırlandırması gerekse de, yumurta sarısını tamamen kesmeleri gerekmez. Kan kolesterol seviyeleri, yumurta sarısında çok olmayan doymuş yağlara bağlı olarak artar.
  • Lesitin bakımından zengindir. Lesitin, kolesterol ile “bağlanır” ve bedenimizin kolesterolü tamamen emmesini engeller.Ek olarak, kemik iliği, beyin, karaciğer, kalp ve sinir sistemimiz için oldukça önemli bir besindir.
  • Lutein ve zeaksantin içerir. Bu maddeler bizi kalp hastalıklarına neden olan ve kan damarlarımızın duvarlarını sertleştirebilen serbest radikallerden korur. Ayrıca, bu maddeler göz hastalıklarını önleyen antioksidanlardır.

Yukarıda belirtilen faydalardan dolayı yumurta sarısı; kalp sağlığınız, sinir sisteminin düzgün çalışması ve kasların sağlıklı olmasında önemli bir role sahiptir.

 

Çiğ mi Pişmiş mi?

Pek çok insan genellikle yumurta sarısını smoothielerde veya diğer yiyeceklerde pişirmeden yemelerine rağmen, bu pek iyi bir fikir değildir. Yumurtayı her zaman pişirerek yemek tercih edilmelidir. Aksi halde vücudunuz, salmonella gibi enfeksiyonlara maruz kalabilir. Ayrıca, yumurta sarısının özellikleri pişirme işlemiyle değişikliğe uğramaz.

Sonuç olarak, beslenmenize yumurta akının da dahil olmasının çok sağlıklı olduğunu vurgulamamız gerekir. Yumurta akı, herhangi bir yağ içermez, neredeyse hiç kalorisi yoktur ve bize çok çeşitli besin maddeleri sağlar. Bu nedenle yumurtanın sarısını ayırarak yemek zorunda değilsiniz.

Böylece yumurta akını, beslenmenize ekleyerek kaybedeceğiniz hiçbir şey yok. Tam tersine, yemeklerinize yumurta ekleyerek, yumurta sarısının kendisinden daha besleyici ve daha sağlıklı bir içerikle öğününüzü tamamlamış olacaksınız.