Logo image
Logo image

Sporcularda Gastrointestinal Problemler

3 dakika
Bu yazımızda, müsabakalardan önce takip edebileceğiniz bir menüyü nasıl tasarlayabileceğinizi sizlere anlatacağız. Bu, etkinlik sırasında gastrointestinal problemler yaşamaktan kaçınmanıza yardımcı olacak.
Sporcularda Gastrointestinal Problemler
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Sporcuların en büyük korkularından bir tanesi, müsabaka sırasında ya da müsabakaların hemen öncesinde gastrointestinal problemler yaşamaktır. Bu; ishal, hazımsızlık, gaz ya da mide ağrısı olabilir. Sebepler çok fazla lif tüketmekten son kullanma tarihi geçmiş yiyecekler yemeye kadar farklılık gösterebilir.

Dolayısıyla, bu yazımızda, performansınızı en kötü zamanlarda etkileyebilecek tüm bu sorunlardan kaçınmak için bir dizi strateji oluşturduk. Aşağıda bunları bulabilirsiniz!

Müsabakadan Hemen Önce Yemeklerinizi Değiştirmeyin

Bir yarışma öncesi menüsü belirlerken altın kurallardan bir tanesi çok fazla değişiklik yapmamaktır. Bir şeyin işe yaradığını biliyorsanız ve kendinizi iyi hissediyorsanız, onu yiyin. Ancak genel olarak az yağlı, temiz ve kolay sindirilebilir yiyecekler seçmek iyi bir fikirdir.

Ne yerseniz yiyin, etkinlik için yeterince karbonhidrat aldığınızdan emin olun ve kas katabolizmasını önlemek için yemeğinize kaliteli bir protein kaynağı ekleyin.

Bu nedenle, örneğin, bir yarışmadan önce harika bir yemek, klasik ızgara tavuk ve pilavdır. Yarışma öncesi öğünlerinize soslar, meyve suları ya da işlenmiş yiyecekler eklemek iyi bir fikir değildir.

Kullandığınız yemeğin iyi durumda olduğundan ve düzgün pişirildiğinden emin olmanız da önemlidir. Etleri ya da diğer yiyecekleri yeterince pişirmemek daha sonra ciddi problemler yaşamanıza neden olabilir.

Some figure

Belirli Yiyeceklere Dikkat Edin

Bağırsaklarda fermente olan ve gaza neden olan bir grup besin vardır. Bu yiyecekler tipik olarak baklagiller ve lif bakımından zengin yiyecekler gibi şeyleri içerir.

Bu nedenle, bir yarışmadan önce tam tahıllı çeşitler yerine rafine pirinç ya da tahılları seçmek iyi bir fikirdir. Bu, besinlerin emilimini hızlandıracaktır ve performansınızı tehlikeye atabilecek gaz, ishal ya da karın ağrısı gibi problemlerin riskini azaltacaktır.

Kaçınılması gereken başka bir şey de midenizi rahatsız edebilecek acılı yiyeceklerdir.

Gastrointestinal Problemler: Suyun Sıcaklığı

Hidrasyon söz konusu olduğunda dikkate alınması gereken bir nokta, içtiğiniz suyun sıcaklığıdır. Soğuk su içmek, gastrointestinal sisteminizi ılık ya da sıcak su içtiğinizde olduğundan daha hızlı boşaltmanıza yardımcı olabilir.

Bu nedenle hem müsabaka öncesinde hem de sırasında soğuk içecekler içmek iyi bir fikirdir. Bu, şişkinlik hissetme ya da mide rahatsızlığı yaşama olasılığınızı azaltacak ve etkinlik için de yeterince su içmiş olmanızı sağlayacaktır.

Unutmayın ki toplam vücut suyunun yüzde birinin kaybı, performansı yaklaşık yüzde 12 oranında düşürür, bu nedenle buna dikkat etmek ve su içmek önemlidir [1] [2].

İshalin Engellenmesi

Bir müsabakadan önce çok rahatsız edici olabilecek aşırı bağırsak hareketlerini ya da ishali önlemenin birkaç yolu vardır.

Öncelikle, etkinlikten önceki günlerde lif alımınızı azaltmanızı öneririz. Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekleri seçin, ancak çözünmeyen lif alımınızı azaltmak için biraz rafine edilmiş yiyecekleri seçin.

Some figure

Öte yandan, fekal bolusu arttırabilen çözünür lif kaynağı olan meyve ve sebzelere de dikkat etmelisiniz. Bir müsabakadan önceki gün protein ve karbonhidrat açısından zengin yiyecekleri seçmeli, aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve sebzeler konusunda aşırıya kaçmamalısınız. Ayrıca bol su içtiğinizden de emin olun.

Sporcularda Gastrointestinal Problemler: Sonuç Olarak

Sporculardaki gastrointestinal problemlerin çoğu kötü beslenmeden kaynaklanır. Mikrobiyolojik açıdan riskli yiyecekler ya da çok fazla lif içeren yiyecekler yemek, yarışma öncesinde mide ve bağırsak sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle vücudunuzu tanımak ve hangi yiyeceklerin sizin için iyi olduğunu bilmek önemlidir. Ayrıca, bir yarışma öncesinde az yağlı öğünler seçmek ve öğünlerinizi çok fazla değiştirmemek de önemlidir. Bir şey işe yararsa, ona bağlı kalmak en iyisidir.

Son olarak, hidrasyon performansta önemli bir rol oynar. Bahsettiğimiz gibi, midenin boşalmasını hızlandırmaya ve rahatsızlık ve ağrı riskini azaltmaya yardımcı oldukları için hafif soğuk içecekler seçmek iyi bir fikirdir.  1. Nuccio RP., Barnes KA., Carter JM., Baker LB., Fluid balance in team sport athletes and the effect of hypohydration on cognitive, technical, and physical performance. Sports Med, 2017. 47 (10): 1951-1982.
  2. Lee EC., Fragala MS., Kavouras SA., Queen RM., Pryor JL., Casa DJ., Biomarkers in sports and exercise: tracking health, performance, and recovery in athletes. J Strenght Con Res, 2017. 31 (10): 2920-2937.

 


This text is provided for informational purposes only and does not replace consultation with a professional. If in doubt, consult your specialist.