Aynı Stadyumu Paylaşan Rakip Takımlar

Söz konusu rakip takımlar olunca, özellikle de futbol gibi bir spor dalında bu takımların aynı stadyumu paylaşması size çok saçma gelebilir. Ne kadar saçma olsa da bu bir gerçek!
 

Belki de aynı stadyumu paylaşan rakip takımlar arasında en ünlüsü Inter ve Milan takımları olduğu için bu ikiliyi daha önce duymuşsunuzdur. Fakat bu takımlar bu durumun tek örneği değil. Bugünkü yazımızda size, ezeli rakipleriyle aynı stadı paylaşan takımlar hakkında bilgi vereceğiz. Okumaya devam edin!

Aynı stadyumu paylaşan rakip takımlar hangileridir?

Rakip takımların aynı stadyumu paylaşması İtalya ve Meksika’da sıkça rastlanan bir uygulamadır. Bu ülkelerde, aynı stadyumu paylaşan pek çok rakip takım bulunmaktadır. Peki bu takımlar bunu nasıl başarıyorlar? Aslında bu çok basit. İşin sırrı stadyumda aynı gün maça çıkmamakta.

İki takım arasında bir müsabaka olduğunda ise normalde deplasmanda oynaması gereken takım, orası kendi sahası olmasına rağmen misafir takımın bölümünü kullanır! İşte aynı stadyumu paylaşan en ünlü rakip takımlar:

1. Inter – Milan (San Siro)

San Siro ya da Giuseppe Meazza Stadyumu, ikisi de Milanlı olan takımların renklerini giyen harika futbolculardan ismini almıştır. Bu renkler, AC Milan takımı için kırmızı ve siyah, Inter FC için mavi ve siyahtır.

Bu iki kulüp başlangıçtan itibaren ezeli rakiplerdir. Milan kendi yoluna giderken, yeni takım Inter FC, bünyesine uluslararası oyuncular da kabul etmiştir.

Söz konusu stadyum, 1925 yılında inşa edilmiştir. O yıllarda, stadyumun sahibi Rossoneri olarak da anılan AC Milan’dır. Bununla beraber, birkaç yıl sonra kulüp yerel yönetime bırakılmıştır ve 1947 yılında Internazionale yani kısa adıyla Inter takımının da burada oynamasına karar verilmiştir.

 

2. Club America – Cruz Azul (Aztek Stadyumu)

Bu Meksika stadyumu, tarihteki pek çok önemli oyuna ev sahipliği yapmıştır. Örneğin, Dünya kupasına iki kez ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan ilki 1970 yılında İtalya ve Brezilya arasında, ikincisi de 1986 yılında Arjantin ve Almanya arasında gerçekleşmiştir.

Fakat Aztek Stadyumu, burayı kendi sahası olarak kullanan iki takım arasındaki pek çok maç için adeta savaş alanı olmuştur. Bu iki takım ise Meksika’nın iki ezeli rakip takımı olan Club America ve Cruz Azul’dur.

azteca mexico stadyumu

St. Ursula’nın dev heykeli anlamına gelen “Colossus of St. Ursula” lakaplı bu stadyum Coyoacan beldesinde yer almaktadır ve 1966 yılından beri kullanıma açıktır.

1970 yılından beri pek çok Meksika lig finaline tanıklık etmiş olan bu stadyum Club America’nın hem erkek hem kadın takımları ve Cruz Azul tarafından kullanılmasının yanı sıra milli maçlara da ev sahipliği yapmaktadır. 

3. Flamengo – Fluminense (Maracana Stadyumu)

1950 Dünya Kupası finalinde Uruguay’ın ilk dünya şampiyonluğunu kazandığı ve 2016 yılında Rio Olimpiyatları’nın düzenlendiği büyülü Maracana Stadyumu’nu pek çok insan duymuştur.

Bu stadyum ile ilgili daha az bilinen bir şey ise burayı iki rakip takımın paylaştığıdır. Bunlar, Flamengo ve Fluminense takımlarıdır. Bunlardan ilki 1985 yılında kurulmuştur ve forması kırmızı ve siyah renklerdedir. İkincisi ise 1902 yılında kurulmuş ve forması bordo, yeşil ve beyaz renklerden meydana gelmektedir.

 

Flu ve Fla arasında geçen efsanevi maç, tarihte çok önemli bir olaydır. 1963 yılında bu maça yaklaşık 200,000 kişi katılmıştır.

4. Roma – Lazio (Olimpiyat Stadyumu)

Aynı stadyumu paylaşan rakip takımlar listemizde sondan bir önceki stadyum İtalya’da yer alan Olimpiyat Stadyumu’dur. Stadyumun takımlarından ilki, Associazione Sportiva Roma (AS Roma) takımı 1927 yılında kurulmuştur ve mor ve sarı renklerde üniformaya sahiptir.

Bu stadyumu paylaşan diğer takım Societa Sportiva Lazio ise kuruluşu 1900’lere dayanan daha eski bir takımdır. Bu takımın forması da açık mavi ve beyaz renklerdedir.

olimpico roma

Bu, çok uzun süredir var olan bir rekabettir. Bu yüzden, bu iki takımın aynı stadyumu paylaşması çok şaşırtıcıdır. Burada “derby di Roma” denilen büyük derbide karşı karşıya gelirler.

Roma taraftarları güney tarafında otururken Lazio taraftarları kuzey koltuklarında oturur. Roma Olimpiyat Stadyumu, ülkenin milli futbol ve rugby takımlarının da maçlarına ev sahipliği yapmaktadır.

5- Atlas – UDEG (Jalisco Stadyumu)

Listemizdeki son stadyum için yine Meksika’ya dönüyoruz. Buradaki hikaye ise Guadalajara kentinde geçmektedir. Stadyum, 1960 yılında kurulmuştur ve hem Atlas hem de Universidad de Guadalajara (UDEG) takımlarının stadyumu olarak kullanılmaktadır.

Bu kulüplerden ilkinin ismi Yunan mitolojisindeki bir titanın ismidir. Bu takımın oyuncuları, şehit St. Lorenzo anısına kırmızı ve siyah forma giyerler. Taraftarları tarafından siyah aslanlar olarak da adlandırılan ikinci takım ise yerel bir üniversiteyi temsil eder. Bu iki takımın arasındaki rekabet aynı stadyumu paylaşmaktan dolayı meydana gelmiştir.

jalisco stadyumu

Yazımızı bitirirken sizlere aynı stadı paylaşan rakip takımlar ile ilgili birkaç örnek daha vereceğiz: İtalyan takımlar Sampdoria ve Genoa ve Luigi Ferraris Stadyumu; Kolombiyalı takımlar Atletico Nacional ve Independiente de Medellin ve Atanasio Girardot Stadyumu, İtalyan takımlar Chievo Verno ve Hallas Verona ve Marcantonio Bentegodi Stadyumu. Kolombiyalı rakip takımlar Independiente de Santa Fe ve Millonarios ve Nemesio Camacho El Campin Stadyumu.

  • El Gráfico. Fla – Flu: carnaval carioca. Octubre de 2019. https://www.elgrafico.com.ar/articulo/1088/34617/fla—flu-carnaval-carioca
  • Infobae. Cruz Azul vs América: cuál es la historia de la férrea rivalidad que originó el Clásico joven. Octubre de 2019.  https://www.infobae.com/america/mexico/2019/10/05/cruz-azul-vs-america-cual-es-la-historia-de-la-ferrea-rivalidad-que-origino-el-clasico-joven/