Nasıl Daha Sıkı Kalçalara Sahip Oluruz?

17 Kasım, 2018
Kalçalar bir takıntı haline gelebilir. Kalça bölgesi, vücudumuzun formda kalması için en çok ilgilendiğimiz vücut bölgelerinden birisidir. Neyse ki, sıkı kalçalar elde edilmesi nispeten kolay bir şeydir.
 

Her sporcunun amaçlarından biri sıkı kalçalara sahip olmaktır. Bu neredeyse her zaman kadınlar için geçerli olan bir hayaldir. Aynı zamanda; erkekler de bunun gerçekleşmesini ister ve basit bir şey olmamasına rağmen bunun için çok çalışırlar. Ama bu imkansız değildir!

İşte bunu elde etmek için bazı sırlar:

Bunu yapmanızı her zaman öneriyoruz ama daha çalışmaya başlamamış ve yaz gelmeden hızlıca sonuca ulaşmak istiyor olabilirsiniz. Tabi ki; her türlü egzersizin sabır ve istikrar gerektirdiğini unutmamalısınız. Sakin olun, eğer bu yaz o çok sevdiğiniz size dar gelen mayonuzu giyemezseniz bile, bir sonraki sene bunu başarabilirsiniz. Ama çılgın şeyler yapmayın!

Size iyi sonuçlar elde etmek için uygulayabileceğiniz basit bir alıştırma rutininden bahsedeceğiz, sonuçlar ortaya belki biraz yavaş çıkabilir ama kalıcı olacaklardır.

Sıkı Bir Kalçaya Sahip Olmak Hayal Değil

Spor salonuna hiç gitmeden bile, sıkı bir kalçaya sahip olabilirsiniz. Spor salonuna gidiyor olsanız bile, evinizde bu basit egzersizleri yaparak sonuçları destekleyebilirsiniz. Sadece günde yirmi dakikaya ve biraz çaba sarf etmeye ihtiyacınız var. Ancak, sonuçların gerçekten dikkat çekici olacağına söz veriyoruz.

Kalça kasları vücudun en büyük kaslarıdır, ancak en az çaba harcananıdır ve bu nedenle imkansız olmasa da güçlendirmesi en zor olanıdır. Mükemmel kalçalara sahip olmanızı sağlayacak bu rutini not edin.

Squat

Squat yapan adam.
 

Bu şüphesiz, vücudun bu bölgesini çalıştırmak için en tanınmış egzersizdir. Başlangıçta çok fazla yapmamalısınız; 30 tekrar ile başlayabilir ve makul bir sayıya ulaşıncaya kadar her gün beşer beşer arttırabilirsiniz.

Tavsiye ettiğimiz sayı 250, ancak hepsini arka arkaya yapmak zorunda değilsiniz. Birkaç saniye durup sonra devam edebilirsiniz. Bunu yaparsanız, bir ay içinde sonuç almaya başlayacağınızı göreceksiniz. Eğer bir noktada çok yoruluyorsanız, squatların bir kısmını duvara yaslanarak yapabilirsiniz.

Merdivenler

Koşarak merdivenden çıkan sporcu kadın.

Kimin oturdu binada merdiven yok ki? Asansörü boş verin, merdivenlerden inip çıkın. Merdiven çıkmak üst bacak kaslarını zorlar ve kalça kaslarını çalışır hale getirir.

Merdiven inmek merdiven çıkmak kadar etkili değildir. Zemin katta yaşıyorsanız veya komşularınızın sizi merdivenlerden inip çıkarken görmesini istemiyorsanız, bir step aleti satın alıp bunu evde yapabilirsiniz.

Uzun Adımlar Atmak

Spor salonunda ağırlık çalışan kadın.
 

Kalça kaslarının çok fazla çalıştığı bir başka egzersiz de büyük adımlar atmaktır. Normalden daha büyük adımlar atmak daha fazla güç gerektirir.

Bu hareketi yaparken dizinizi esnetmeniz gerekir ama aslında squattan daha etkili olan bu hareketin işe yaraması için dizinizin ayak parmaklarınızı geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Kalçanızı Gerin

Sol dizi ve sağ eli üzerinde durup, sağ bacak ve sol kolunu uzatarak esneten kadın.

Bir halı ya da pilates matının üzerinde, dirseklerinizi ve dizlerinizi destekleyerek önce bir bacağınızı ardından diğer bacağınızı arkaya doğru gerin. Bu kalçaları zorlayacak ve güçlenmelerini sağlayacaktır. Bu egzersizi her bir bacağınızla günde en az elli kez tekrarladığınızda ve sonuçları düşündüğünüzden daha erken görebilirsiniz.

Koşmak

Akşamüstü koşu yapan adam.

Evet, tüm hayatınızda olduğu gibi koşmak tabi ki yardımcı olacaktır, ancak biz diz yükseltme olarak bilinen daha etkili bir egzersizden bahsediyoruz. Bu, ileri gitmeden, olduğunuz yerde sabit kalarak, dizlerinizi olabildiğince yukarı çekerek yapılan bir koşu hareketidir.

 

Daha fazla verimlilik elde etmek için size bir ipucumuz var. Ellerinizi karn hizanızda tutun ve olduğunuz yerde koşarken dizlerinizin ellerinize değmesini sağlayın. Bu yorucu bir egzersizdir ama gözle görülür mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Siz de sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Evde basit bir rutinle bunu başarabilirsiniz. Çalışmaya başlayın, belki bu yıl mükemmel kalçalara sahip olamayabilirsiniz, ama neredeyse mükemmel olacakları kesin!