Bayern Münih'in Tarihi: Bir Yıldız Doğdu

24 Mart, 2020
İşte size Bayern Münih'in tarihine göz atmanız için bir fırsat. Bu makalede, bu Alman kulübünün nasıl devleştiğini anlamanız için bilmeniz gereken her şeyi size anlatacağız.
 

Bayern Münih tarihte hiçbir zaman bugünkü kadar parlak olmamıştır. Son yıllarda aldığı başarılı sonuçlar, Bundesliga’ya erişmek için çok çalıştığını düşünmeyi zorlaştırıyor. İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey!

Bayern, dünyanın en prestijli kulüplerinden biridir ve onursal başkanı Franz Beckenbauer’dır. Bavyera devi olarak da bilinen bu kulüp, en çok Bundesliga şampiyonluğuna sahip olan takımdır. Ayrıca zengin bir tarihe de sahiptir.

Bayern Münih’in Tarihi: Başlangıçlar

27 Şubat 1900’de Almanya Münih kentinden bir grup oyuncu bir takım kurmaya karar verdi. Ülkenin Güney Futbol Birliği’ne katılmak istiyorlardı. Kurucu toplantı bir restoranda gerçekleşti: Bu toplantıda, ilk kulüp başkanı olarak Franz John seçildi ve takım rengi olarak mavi beyaz tercih edildi.

Bayern Münih tarafından kullanılan ilk sahanın ismi Schyrenplatz’di. Ekip, Muncher FC ile orada karşılaştı. Muncher FC’yi 5 – 2 skoruyla güçlü bir şekilde mağlup etti. Bu stadyum aynı zamanda şehirdeki rakipleriyle ilk karşılaştıkları alandır.

Kulüp daha da güçlenmek için 1906’da Muncher Sport kulübü ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık nedeniyle, diğer takım rengini değiştirmeyi kabul etti: Beyaz tişört ve kırmızı şort.

Bir yıl sonra, 1907’de kulüp yeni bir sahaya sahip oldu. Bu Münih’teki ilk futbol stadyumu olacaktı. Kısa bir süre sonra Güney Almanya şampiyonasında ve ardından Bavyera Bölge şampiyonasında oynadılar.

Elbette, yirminci yüzyılın başları Almanya için çok zor bir dönemdi. Futbol kulüplerinin durumu da oldukça kötüydü. Bayern Münih de bir istisna değildi!

 

Yahudi kökenli takım başkanı ve teknik direktörü bile istifa ederek göç etmek zorunda kaldı. Aynı şey diğer ortaklara ve bazı oyunculara da oldu.

Savaştan sonra yeniden yapılanma şekillenmeye başladı. Kısa bir süre sonra Bayern Münih ilk kez Alman Kupasını kazandı. Bununla birlikte, takım gerçek başarıya altmışlı yıllarda ulaştı.

Beckenbauer, Bayern Münih'in efsane oyuncularından biridir.
Franz Beckenbauer. Resim: FC Bayern Münih.

Bavyera Kulübünün Yeni Dönemi

Altmışlı yılların başlarında, kulüp birkaç önemli başarıya imza attı. Bununla birlikte, Bundesliga’dan hariç tutuldular. Çünkü Münih’ten iki takım vardı ve aynı şehri temsil eden iki farklı takım olması kurallara aykırıydı.

Bayern Münih, 1966-1979 yılları arasında altın dönemini yaşadı. Takım sonunda Alman Ligi’ne kabul edildi! Ayrıca o dönemde beş kez şampiyonluk kazandı.

Buna ek olarak, 1976’da ilk kez Kıtalar arası kupayı ve üç defa UEFA Şampiyonlar Ligini (1973-1974, 1974-1975 ve 1975-1976) kazandı. Yetmişli yıllar takım için inanılmaz başarılı geçti.

Kazandığı başarılara rağmen seksenler takım için zor bir dönemdi. Bayern Münih, 1980’lerde birçok finansal sorun yaşadı.

Bununla birlikte, bir anka kuşu gibi, küllerinden yeniden canlandı ve bir sonraki on yılda başarıdan başarıya koştular: Beş Bundesliga şampiyonluğu, iki Alman Kupası ve bir UEFA Avrupa Ligi Kupası kazandılar.

 
Bayern Münih bugün dünyanın en büyük takımlarından biri.
Resim: Twitter @HomeFCB

Yeni milenyum ile Bayern Münih tarihine yeni başarılar kazandırdı. Daha fazla Bundesliga, Alman Kupa, Alman Süper Kupa, Şampiyonlar Ligi ve Kıtalar arası şampiyonluk kazandılar. Bavyera devi toplamda 22 bölgesel, 61 ulusal, 8 Avrupa ve 3 dünya şampiyonluğuna sahiptir. 94 kupadan oluşan etkileyici bir sicili vardır!

Bayern Münih’in Stadyum Tarihinin Değişmesi

Daha önce de söylediğimiz gibi, takım ilk maçlarını Schyrenplatz’da oynadı. Daha sonra Theresienwiese’ye gittiler. Sonunda, 1901’de kendi sahalarına sahip oldular. MSC ile birleştikten sonra yeni bir sahaya taşındılar ve 1920’de alan sorunları nedeniyle tekrar saha değiştirdiler.

1925’ten 1945’e kadar kulüp Grunwalder Stadion’u rakibi 1860 Munchen ile paylaştı. Bu saha savaşta yok edildi.

Münih 1972 Oyunları için bir Olimpiyat stadyumu inşa etti. Sonunda Bayern Münih’in bir sahası oldu. Buna karşılık, bu stadyumu ihtiyaçlarına göre birkaç kez değiştirdiler.

Birçok tartışmadan sonra Bavyera eyaleti, Bayern Münih ve 1860 Münih ile birlikte 2000 yılında yeni bir stadyum inşa etmeye karar verdi.

Allianz Arena işte böyle doğdu. Almanya’da 2006 Dünya Kupasının bazı maçlarına ev sahipliği yaptı.

 
Bayern Münih'e ev sahipliği yapan Allianz Arena, dünyanın en iyi stadyumlarından biridir.

Şu anda, arena 70.000 seyirci kapasitesine sahip, üç sıraya bölünmüş ve şeklinden dolayı “şişme bot” olarak biliniyor.

Son olarak, Bayern Münih’in sloganına dikkat etmek gerekir: ‘mia san mia’. Bu söz Bavyera lehçesinde ve ‘biz biziz’ anlamına geliyor. Bu slogan, taraftarların ve oyuncuların şarkılarının bir parçası oldu: «Biz buyuz; boğalardan daha güçlüyüz, ağaçlardan daha güçlüyüz çünkü gerçek Bavyeralıyız ». Bir sonraki Bundesliga için heyecanlı mısınız?

 
  • Garcia, J. El papel del Bayern Múnich en la Alemania Nazi. Milenio. Diciembre de 2019. https://www.milenio.com/deportes/futbol-internacional/bayern-munich-papel-jugado-alemania-nazi
  • GOAL. Estadio Allianz Arena: historia, ubicación y capacidad. Noviembre de 2018. https://www.goal.com/es/noticias/estadio-allianz-arena-historia-ubicacion-y-capacidad/1ma295x9dhhi81nilyr2qinbib