Koronavirüsü Önleme: Spor ve Egzersiz

Koronavirüs önlemleri insanların yaşamlarının her alanını etkilemektedir ve spor ve egzersiz de bir istisna değildir. Birçok uluslararası spor organizasyonu etkinlikleri iptal etti, ancak daha küçük ölçekte yaptığınız spor ve egzersizleri düşünmek de önemlidir.
 

COVID-19’un dünya çapında yayılması, insanların günlük yaşamlarını büyük ölçüde bozdu. Koronavirüsü önleme çabaları aynı zamanda insanların egzersiz ve spor yapma şeklini de değiştirdi.

Resmi futbol takımları, hangi derneğe bağlı olduklarına bağlı olarak birçok farklı önlem almıştır. Bazı dernekler oyunları iptal ederek başladı, diğer takımlar seyirci olmadan bazı oyunlar oynadı ve bazı durumlarda ateşi çıkmış olan futbolcular karantinaya alındı. Durum kötüleştikçe, ekipler ve organizasyonlar daha kısıtlayıcı ve daha geniş önlemler almaya başladı.

Bazı önemli uluslararası etkinlikler de iptal edildi veya ertelendi. Örneğin, Birleşik Arap Emirlikleri Bisiklet Turunun tur ortasında askıya alınması gerekti, çünkü bazı bisikletçiler koronavirüs semptomları gösteriyorlardı ve koronavirüs testleri pozitif sonuç verdi.

Ayrıca, dünyanın en büyük spor etkinliklerinden biri olan Olimpiyatlar da beklemeye alındı. Bu yılın 24 Temmuz günü başlayarak Tokyo’da gerçekleşmesi planlanan bu etkinlik konusunda hala alınmış kesin bir karar yok, ancak Olimpiyatlar ertelenebilir.

Koronavirüsü önleme: Koronavirüs nedir?

Spor ve egzersiz açısından koronavirüsü önleme hakkında konuşmadan önce, neden bahsettiğimizi açıklığa kavuşturalım. Bu hastalık, Aralık 2019’dan bu yana tüm dünyaya yayılmış bir virüstür.

Virüsün bu özel türüne COVID-19 adı verildi ve başlangıç noktası Çin’in Wuhan şehri. Uzmanlar, sadece hayvanları etkileyen bir virüsten insanlara da bulaşabilen bir suşa mutasyon geçirdiğine inanıyorlar.

koronavirüsü önleme amacıyla maske takmış olan genç adam

Koronavirüs türleri insanlarda üç büyük salgına neden olmuştur:

 • SARS: Bu 2002’de başlayan ciddi bir solunum sendromudur. Çin’de başladı, 8.000 kişiyi etkiledi ve ölüm oranı yüzde 10’un üzerindeydi.
 • MERS-CoV: Bu koronavirüs suşu 2012’de ortaya çıktı ve Suudi Arabistan’da başladı. Ölümcül ve insanları enfekte etmeye devam ediyor, ancak şimdiye kadar sadece 2.400 doğrulanmış vaka var.
 • COVID-19: Bu, Çin’de başlamış ve şu anda devam etmekte olan salgın. Ölüm oranları her gün değişmesine rağmen yüzde üç ile dört arasındadır. Şimdiye kadar Çin’de 82.000’den fazla, İtalya’da 115.000’den fazla, İran’da yaklaşık 53.000, İspanya’da 110.000’den fazla ve Türkiye’de yaklaşık 18.000 vaka var. Dünya çapında virüslü 976.000’den fazla insan var ve 50.000’in üzerinde insan öldü.

Sporda koronavirüsü önleme amaçlı karantina ve sınırlı temas

İnsanların tüm dünyada aldığı sosyal izolasyon önleminin tek bir amacı vardır: enfeksiyon eğrisini düzleştirmek. Bu, çok sayıda insanın çok kısa bir süre içinde enfekte olmasını ve sağlık sistemlerini çökertmesini önlemek için bir girişimdir.

Karantinalar, diğer insanlarla aramıza koyduğumuz iki metrelik mesafe, seyahat kısıtlamaları ve diğer tüm önlemler, spor ve egzersiz dünyası için de geçerlidir. Bu adımların tümü, sağlık sistemlerinin talebi karşılamasını sağlayan geçici bir çözüm oluşturur.

 

Spor etkinlikleri açısından, büyük halk toplantılarının iptal edilmesi mantıklıdır. Bu, karantina ile ilgili temel bir önlemdir.

Bu kural daha küçük spor etkinlikleri için de geçerli olmalıdır. Örneğin, sadece profesyonel futbol maçlarını iptal etmek yeterli değildir. Bir ülke yerel bulaşma aşamasına geldiğinde yetkililer spor salonlarını ve havuzları kapatmalıdır.

60 yaşın üzerindeki sporcular ve kronik hastalığı olanlar daha fazla risk altındadır. Bu insanlar, spor ve egzersiz merkezlerini kapatmamış ülkelerde bile sosyal izolasyon tedbirlerini çok ciddiye almalıdır.

iptal edilmiş spor etkinliği tribünü

Spor ve egzersiz dünyasında koronavirüsü önleme yöntemleri

İnsanların genel olarak uyguladığı koronavirüsü önleme yöntemleri spor ve egzersize de uygulanmalıdır. Bu, enfeksiyonun yayılmasını azaltacak ve virüsün yayılmasını yavaşlatacaktır.

Uzmanlar bu genel önlemleri önermektedir:

 • Ellerinizi sabun veya eğer suya erişiminiz yoksa jel formunda alkol ile yıkayın.
 • Öksürdüğünüzde, ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizin içi veya bir mendille örtün.
 • Cep telefonunuz gibi günlük nesnelerin yüzeylerini mümkün olduğunca sık dezenfekte edin.
 • Ellerinizi yıkamadıysanız yüzünüze, gözlerinize veya ağzınıza dokunmayın.
 • Ateş, öksürük veya nefes darlığı gibi belirtileriniz varsa doktorunuzu arayın; ancak hastaneye gitme konusunda acele etmeyin.

Spor hayatımızın bir parçası

Spor ve egzersiz dünyasında koronavirüsün önlenmesinin, egzersizin insan olarak bir parçamız olduğunu vurgulaması önemlidir. Milyonlarca insan sporla uğraşıyor ve virüsü yayanlar da insanlar.

 

Sonuç olarak, COVID-19’un yayılmasını durdurma konusunda resmi spor derneklerinin ve sporcuların da sorumluluğu vardır. Hepimiz birlikte çalışmak zorundayız!

 • Izquierdo, Laura Díez. INFORME TÉCNICO Nuevo coronavirus 2019-nCoV. Diss. Instituto de Salud Carlos III, 2020.
 • World Health Organization. “Novel Coronavirus (2019-nCoV) technical guidance.” (2020).
 • Mayo Montero, MªE, et al. “Prevención y control de la infección ante sujetos sospechosos de infección por el nuevo coronavirus MERS-CoV en Unidades militares.” Sanidad Militar 71.3 (2015): 196-200.
 • Ramos, Celso. “Covid-19: la nueva enfermedad causada por un coronavirus.” salud pública de méxico 62.2, Mar-Abr (2020): 225-227.
 • Bonilla-Aldana, D. K., Villamil-Gómez, W. E., Rabaan, A. A., & Rodriguez-Morales, A. J. (2020). Una nueva zoonosis viral de preocupación global: COVID-19, enfermedad por coronavirus 2019. Iatreia, 1(1).