Koşarken Kollarımı Nasıl Hareket Ettirmeliyim?

08 Haziran, 2019
Koşma stilinizi mükemmelleştirmek, performansınızı arttırıp yorgunluğu azaltabilir. Bu yüzden, koşu sırasında kollarınızı doğru konumlandırmayı ve hareket ettirmeyi öğrenmeniz önemlidir.
 

Bir koşucunun tekniği, yarışın türüne göre farklılık gösterir, çünkü,  uzun mesafeli bir yarışta koşmakla bir maraton koşmak aynı şey değildir. Ancak, kolların koşu sırasında aldığı pozisyon ve hareket değişmez. Bu yazımızda sizlere, koşu sırasında kollarınızı doğru hareket ettirebilmek için bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Koşarken Kollarımı Nasıl Hareket Ettirmeliyim?

Koşu teknikleri ile ilgili en çok sorulan sorulardan birisi nefes veya hızla alakalı değil, kollarla alakalıdır. Koşarken kollarımızı nasıl hareket ettirmeliyiz?

Eğer “kitapların söylediklerine” uyarsak, hem daha az enerji harcarız hem de bitiş çizgisine ulaşmak için çok fazla efor harcamamız gerekmez.

Belki de, bunca zamandır koşmanıza rağmen bunu yanlış yapıyordunuz. Bu durumda, bazı alışkanlıkları değiştirmek biraz vakit alabilir. Yine de, bunu başarabilirsiniz.

açık havada koşan kadın

Bir yarış sırasında hem kendi hareketlerimize, hem de başkalarının hareketlerine dikkat etmeliyiz. Yarışı daha hızlı bitiren veya maratonu tamamladıklarında kendilerini bitkin hissetmeyen kişiler bunu nasıl yapıyorlar? Kollarını belirli bir şekilde hareket ettiriyorlar!

 

Her zaman, konfor ve verimlilik arasında mükemmel bir denge bulmalıyız. Özetlemek gerekirse, kollarınız koşarken, aynen yürürken hareket ettirdiğiniz gibi, ancak daha hızlı hareket etmelidir. Rahat bir duruşa sahip olmalısınız. Uyguladığınız teknik ne olursa olsun, eğer kendinizi rahatsız hissediyorsanız, bir kontraktüre veya sakatlanmaya neden olabilirsiniz.

Koşarken Kollarınızı Nasıl Hareket Ettirmeniz Gerektiğini Bilmenin Önemi

Eğer daha önce koşu yarışı izlediyseniz, atletlerin bacak hareketlerinin yanı sıra kol hareketleri de dikkatinizi çekmiş olabilir. Yarışlardaki kol hareketleri, koşucunun hem hızını arttırmasını sağlar hem de bedeninin dengesini korumasına yardımcı olur. Hatta, enerji tasarrufu yapmasını bile sağlar.

Kolların, bacaklar ile mükemmel bir uyum içinde hareket etmesi, bitiş çizgisine daha kolay ulaşmanıza yardımcı olur. Profesyonel atletlerin koşu tekniklerine dikkat edin:

1- Kollar 90 Derecelik Bir Açı Oluşturur

Omuzlarınızı rahat tutmaya (kasılmalarını önlemek) ve bedene eşlik eden hareketlerin akışkan olmasına dikkat etmek önemlidir. Hareketler zorlama olmamalı ve sizi rahatsız etmemelidir.

2- Kollarınızı Bedeninizden Fazla Ayırmayın

Yeni başlayanların genelde yaptığı bir hata, bir kuş gibi daha hızlı gitmelerine yardımcı olacağına inandıkları için, dirseklerini gövdelerinden fazla ayırmaktır. Ancak, durum aslında bunun tam tersidir, çünkü bu durumda rüzgar direncini kırmak için daha çok efor sarf etmeniz gerekir.

 

Kollar gövdeye mümkün olduğunca yakın tutulduğunda, ilerlemek daha kolay olacaktır.

3- Eller Her zaman Rahat Olmalıdır

Bazı koşucular, koşarken ellerini yumruk yaparlar. Bunun nedeni ellerini sıcak tutmak istemeleri bile olabilir. Ancak elinizi yumruk haline getirdiğinizde bu, bileklerinizin ve ön kollarınızın gerilmesine neden olur. Bu da, daha çok enerji harcamanıza neden olur.

birlikte koşan kadın ve erkek

4- Hareketlerinizi Senkronize Edin

Kollarınız, bacaklarınızla senkronize bir şekilde hareket etmelidir. Ancak dikkatli olmalısınız, bu, adımlarınızı ve kol hareketlerinizi uyumlu hale getirmek için, daha abartılı hareket ettirmeniz anlamına gelmiyor. Bunu yapmak, sadece daha çok yorulmanıza neden olur. Uyum içinde hareket etmeniz önemlidir. Hareketi düzeltmeyi çok kafanıza takmadan, doğal bir şekilde hareket etmeye çalışın.

5- Kulak Hizanızı Geçmeyin

Koşarken, ellerini karınlarının ortasında çapraz hale getirerek koşan bazı sporcular görmüş olabilirsiniz. Bu kabul gören bir teknik olsa da, daha hızlı koşmanıza katkısı olmadığı için çok önerilmez.

Koşarken, ellerinizin, kulak hizasını geçmeden göğüs hizasına çıkmasına izin vermek daha etkilidir. Ayrıca, kollarınızı aşağı indirirken, bel hizasından daha aşağı inmelerine izin vermemelisiniz. Aksi taktirde, bu teknik etkisini kaybeder ve daha yavaş koşmanıza neden olur.

 

Son olarak, üst gövdenizi fazla döndürmeyin ve kollarınızı geriye fazla atmayın. Bu hareketleri yaptığınızda, bedeniniz kendisini dengelemek için daha fazla efor harcayacaktır ve bu da performansınızı düşürecektir. Bu düşüş, bir yarışı kazanmanız veya kaybetmeniz arasındaki farkı yaratabilir.

Antrenmanın veya yarışın sonuna geldiğinizde, kollarınızın ve omuzlarınızın, bazen bacaklarınızdan daha çok kasılmış ve yorgun olduğunu fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, uyguladığınız tekniğin yanlış olmasıdır. Hatalarınızı daha iyi görebilmek için, bir arkadaşınızdan koşarken sizi videoya çekmesini isteyebilir ve böylece düzeltmeniz gereken noktaları daha net görebilirsiniz.

CAVAZOS, L. (2013). Correr está de moda – Grupo Milenio.