Yüz Yogası: Nedir ve Nasıl Uygulanır?

26 Ocak 2019
Yüz yogası, beden ve zihin arasında denge kurmayı hedefleyen antik yoga geleneğinin bir dalıdır.

Yüzünüzde pek çok kas vardır, sıkı ve genç bir görünüm için bu kasları düzenli olarak çalıştırmalısınız. Yüz yogası kozmetik faydalarının ötesinde, yüzünüzü rahatlatmaya da yardımcı olacaktır.

Ruh halinizi yüz ifadelerinizle yansıtırsınız. Örneğin, yüzünüz mutluluk, öfke ve hatta yorgunluğu açıkça ortaya koyar. Bu yüzden kendimizi dünyaya yansıtma aracımız olan yüzümüzle ilgilenmek önemlidir.

Yüz Yogasının Faydaları

 • Yüzünüzdeki gerginliği azaltır. Stres farklı kaslarda gerilime neden olur ve yorgunluk yüzünüze yansır. Yüz egzersizleri stresli bir günün ardından bu bölgenin rahatlamasına yardımcı olacaktır.
 • Cilt sıkılığınızı geliştirir. Bu egzersizler, görünümünüzü artıran tüm lenfatik sisteminizi aktive eder.
 • Göz altındaki şişlik ve siyah halkalar ile savaşır. Bu terapiyi gözünüzün altında kullanarak, kan akışını tekrar aktif hale getirebilir ve kademeli olarak enflamasyonu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Kırışıklıklar ile savaşır. Birkaç dakika yüz yogası yaparak cildinizi hafifçe gerersiniz. Sonuç olarak, ince çizgileri ve sarkık cildi iyileştirirsiniz.
 • Gıdıyı ve ödemi azaltır. Yüz kaslarını forma sokar. Rutininizdeki tutarlılık, doğal olarak dikkate değer sonuçlar sağlar.
 •  Yüz yogası çocuklarda ve yetişkinlerde benlik saygısını artırır. Kişinin kendisiyle bağlantı kurmasını sağlar. Nefesinizi tamamlayan egzersizler, güvenlik ve esenlik hissi sağlayacaktır.
 • Kusurları önler. Yüzünüzü yorgun veya gergin yapan ifadeleri tanımlayabilirsiniz. Bunun farkında olmak onları önlemeyi veya değiştirmeyi kolaylaştırır.

Evde yüz yogası yapabilirsiniz ve her gün sadece birkaç dakika ayırmanız yeterli. Yalnızca 10 ila 15 dakikalık yüz egzersizleri yaptığınızda sakinleştiğinizi hissedeceksiniz. Ayrıca görünüşünüzü de canlandıracaksınız.

Evde Yapabileceğiniz Yüz Yogası Egzersizleri

Sağlığınızı ve fiziksel görünümünüzü geliştirecek yüz egzersizlerini yapmak çok kolaydır. Tek ihtiyacınız olan şey motivasyon ve bir ayna. Bazen sizi güldürecek eğlenceli bir oyun olabilir bu! Ama en önemli olan şey, konsantrasyonunuzu korumak.

 • Gözler ve alın: ilk olarak, işaret ve orta parmaklarınızla bir V şekli oluşturun ve kaşlarınızın uçlarına yerleştirin. Hafif basınç uygulayın. Sonra aynı konumda, tavana bakın ve göz kapaklarınızı yukarı kaldırın. Her gözle bunu altı kez tekrarlayın. Bu egzersiz yaşlanma süreciyle savaşır ve gözünüzün altındaki torbaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca mor halkaları ortadan kaldırır.
 • Gözler ve dil: Gözlerinizi mümkün olduğu kadar geniş açın. Sonra sanki çenenize ulaşmaya çalışıyormuş gibi dilinizi dışarı çıkarın. Daha sonra, konsantre olun, 10 saniye bekleyin ve dinlenin. Altı set yapın. Bu teknik gözünüzün etrafında biriken toksinleri ortadan kaldıracaktır.
 • Göz kapağı: Sarkık cilt ve makyaj gibi dış etkenlerden etkilenen bu bölgeyi forma sokmak için yukarı bakın ve kaşlarınızı kaldırın, gözlerinizi kapatırken kaşlarınızı yukarıda kalsın. Bu arada burnunuzdan derin bir nefes alın ve hareketi altı kez tekrarlayın.

Evde Yapabileceğiniz Daha İlginç Egzersizler

 • Onları pek iyi göremiyor olsanız bile burnunuzun etrafında da güçlendirebileceğiniz kaslar vardır. Nazal boşluklarınıza nazikçe birkaç saniye basın ve bırakın. Sekiz kez tekrarlayın.
 • Yanaklarınızı içe çekip balık suratı yapın. Ardından, 30 saniye boyunca pozisyonu tutun, birkaç saniye için dudaklarınızı gevşetin ve tekrarlayın. Bu, dudaklarınızın etrafında oluşan çizgilerle savaşmaya yardımcı olur.
yüz yogası yapman kadın

 • Balık suratı yapmaya çalışın ve 20 saniye kaşlarınızı kaldırın, bir an için bırakın ve tekrarlayın. Bu alıştırma, kırışıklıkları önler ve alnınızı sıkı tutmaya yarar.
 • Kafa derisi. Saç derinize aşağıdan yukarıya doğru dairesel bir hareketle masaj yaparak saçınızı nazikçe çekin. Sonuç olarak, kan dolaşımınız iyileşir ve sağlıklı saç gelişimi desteklenir. Dahası, bu hareket saç derisindeki gerginliği de serbest bırakır.

Başlamak için asla geç değil ama mümkünse genç yaştan itibaren yüz yogası yapmanızı öneririz. Çünkü yüz yogası, doğal olarak daha genç ve daha sıkı görünen bir yüz elde etmenizi mümkün kılar.