Tarhun Otunun Faydaları

24 Temmuz 2019
Tarhun otunun besinsel özellikleri kanıtlanmıştır. Lezzet için önemli bir unsur olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir antioksidandır, sindirime yardımcıdır ve çok çeşitli vitaminler içerir.

Ejder otu olarak da bilinen Tarhun veya Artemisia dracunculus L, Asya kökenli bir bitkidir. Asteraceae bitki ailesine aittir. Avrupa bu otu orta çağlarda tanıdı ve ilk kez kuzeyde ortaya çıksa da günümüzde kıtanın güneyinde de yabani olarak büyümektedir.

Tarhun, yemeklerde yaygın olarak kullanılan bir malzemedir, yahni ve soslara eşsiz bir lezzet katar. Bearnez sosa tadını veren ana malzemedir.

Aromatik bir bitki olmasının yanı sıra, tarhun, çok faydalı olan besleyici ve tıbbi özelliklere sahiptir. Çeşitli vitamin ve mineraller içerir ve aynı zamanda harika bir antioksidandır. Tarhun sindirime yardımcı özelliklere sahiptir, menstrüasyonun düzenlenmesine yardımcı olur ve mide ülserlerini önler.

Tarhun Otunun Besleyici Özellikleri

Tarhun yaprakları (hem taze hem de kurutulmuş haliyle) birçok vitamin içerir. Yüksek yoğunlukta C vitamini içerir ve bu da onu oldukça güçlü bir antioksidan yapar.

Tarhun ayrıca A vitamini ve folat, piridoksin, niasin, riboflavin, vb. gibi tüm B vitaminlerini sağlar. Bunlar, sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan başlıca önemli aktif bileşenlerdir. Metabolizma için de önemlidirler.

Bu lezzetli bitki aynı zamanda mineraller açısından da zengindir. Yaprakları harika bir demir, kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor ve çinko kaynağıdır. Ayrıca karbonhidrat, yağ, protein ve su içerir.

tarhun otu tarlası

Tarhun, Sindirim Sistemi Sağlığınızın Dostudur

Tarhunun pek çok şifalı özelliği ve sağlık açısından yararları vardır. Sindirim sistemi için özellikle önemlidir. Sindirimi kolaylaştırmak ve gazı önlemek için ağır bir yemekten sonra çay şeklinde de tüketilebilir. Ayrıca, tarhun otunun lif içeriğinden dolayı bağırsak aktivitelerini de düzenlediği kanıtlanmıştır.

Bitkinin en büyük faydalarından biri safra üretimini desteklemesidir. Bu, sindirimin kolaylaştırıldığı ve toksinlerin vücuttan atıldığı anlamına gelir. Karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesinde ve taşların ortaya çıkmasını önlemede önemli bir rol oynar.

Bu aromatik bitkiyi hazırlamanın iyi bir yolu, kurutulmuş yapraklarını bir miktar elma sirkesi bulunan bir kaba koymaktır. Bu karışımı yedi saat dinlendirin ve ardından her yemekten önce bir çay kaşığı tüketin.

İştahınızı Artırmak ve Bağırsak Parazitleriyle Savaşmak İçin Kullanın

Tarhun otu, iştah açmak için ve çocuklarda anoreksi ile mücadelede yaygın olarak kullanılır. Ayrıca hıçkırık ve diş ağrılarını gidermek için de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Diş ağrısı tedavisi söz konusu olduğunda, hem kök hem de taze yapraklar kullanılabilir. Çiğnendikten sonra, bitki ağrılı bölgelerde etkisini gösterecektir.

Bağırsak parazitleri söz konusu olduğunda da, tarhun otu oldukça yardımcıdır. Yaprakları su içinde kaynatıp ardından on dakika bekleterek bir çay hazırlayın. Hazırladığınız çayı sonrasında süzgeçten geçirmelisiniz ve sabahları aç karnına iki bardak, akşamları uyumadan önce iki bardak içebilirsiniz.

Tarhun Otunun Sağlığa Diğer Yararları

Tüketiminin sağlığa birçok faydası vardır. Bunlardan biri, kan şekerini düşürmeye yardımcı olmasıdır. Bu nedenle diyabet hastalarına şiddetle tavsiye edilir.

tarhun çayı

Tarhun, birçok antibiyotik ve antiseptik özelliğe sahip olduğu için yaraları iyileştirmekte  de kullanılabilir, ayrıca bir analjeziktir. Kötü nefesi gidermesi ve yatıştırıcı özellikleri nedeniyle uykusuzluk ve sinir haliyle mücadelede de kullanılabileceği gösterilmiştir.

Bu bitkinin diğer faydaları arasında mide ülserlerini önlemeye yardımcı olması, adet döngüsünü düzenlemesi ve aynı zamanda adet ağrısını hafifletmesi de bulunmaktadır.

Son olarak, trombositlerin aktivasyonunu önleme kabiliyetine sahip olduğu da belirtilmiştir. Bu nedenle, hem kalbin hem de beynin arterlerinde kan pıhtılarının önlenmesi söz konusu olduğunda faydalıdır.