Koronavirüs Karantinası Sırasında Kilo Almak

Kilo vermek ve korumak söz konusu olduğunda aralıklı oruç (intermittent fasting) çok etkili bir tekniktir. Koronavirüs karantinası sırasında başka hangi teknikler bize yardımcı olabilir?
 

Koronavirüs karantinasında muhtemelen ortaya çıkacak sorunlardan biri, vücut yapımızı değişmesidir. Bu dönemde fiziksel aktivitemiz azalır ve bu da harcadığımız enerji miktarının düşmesi anlamına gelir. Bu nedenle, koronavirüs karantinası sırasında kilo alıp sağlığımıza zarar vermemek için beslenmemizi bu yeni karantina durumuna uyarlamak önemlidir.

Bu makalede, evlerimizden çıkmamamıza rağmen kilo almamak için bazı stratejiler sunacağız. Onları kaçırmayın!

Aralıklı oruç: Koronavirüs karantinası sırasında kilo alımından kaçının

Bu diyet, Clinical Nutrition ESPEN dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği gibi, vücudun yapısını iyileştirmek söz konusu olduğunda çok etkilidir.

Bir olasılık, bir beslenme uzmanının gözetimi altında olmak suretiyle kahvaltıyı atlamak olabilir. Kahvaltının işlenmiş, şekerli ve düşük kaliteli yiyecekleri içermesi muhtemeldir. Bu nedenle, kahvaltıyı atlamak haftalık toplam kalori tüketiminizde önemli bir azalmaya neden olacaktır.

Bunun da ötesinde, günün erken saatlerinde oruç tutmak, yağ yakımını uyaran bir dizi hormonal telafi mekanizmasını içerir. Karbonhidrat eksikliği nedeniyle, vücut birincil enerji molekülleri olarak yağ asitlerine öncelik verir.

İlk olarak, kan plazmasında dolaşanları kullanır; daha sonra yağ depolarını kullanmaya başlar.

aralıklı orucu ifade eden boş ve dolu tabaklar ve saat resmi

Aralıklı oruç tutmaya başlamanın en iyi yolu 16/8 protokolünü takip etmektir. Ancak, bu bir beslenme uzmanına danışarak uygulamanız gereken bir şeydir. İmkanınız varsa, sanal bir konsültasyon yapabilirsiniz. Amaç sağlığınızı riske atacak adımları atmaktan kaçınmaktır.

 

İşlenmiş ürünler satın almaktan kaçının

Karantina, evden çıkma sıklığımızı sınırlar. Bu yüzden gıdalara erişimimiz ciddi şekilde azalır. Bu nedenle, işlenmiş herhangi bir ürün satın almamak iyi bir strateji olabilir.

İşlenmiş ürünler almayarak, kötü beslenmekten ve günlük diyetlerimize boş kaloriler eklemekten kaçınabiliriz. Bu süre boyunca, besin açısından zengin ve düşük kalorili taze gıdalara odaklanmak en iyisidir. Öte yandan, bileşimlerinde mikrobesinler içermeyen, işlenmiş ve şekerli ürünleri almaktan kaçınmalıyız.

İştahımız ve tokluk mekanizmalarımız üzerindeki kontrolünüzü geliştirmek için diyetinize biraz tam tahıl veya kahvaltılık gevrek dahil etmek faydalıdır. Yulaf ezmesi buna harika bir örnektir. Yulafın tokluk mekanizması üzerindeki yemekler arasında atıştırma ihtiyacını azaltıcı etkisini destekleyen klinik çalışmalar vardır.

Karbonhidratlar

Karbonhidratların temel işlevi enerji vermektir. Koronavirüs karantinası sırasında kalori ihtiyacımız azalacağından, enerji dengesini ayarlamanın bir yolu da kısmi karbonhidrat kısıtlaması yapmaktır.

Keto diyetine başlamak bazı insanlar için aşırı derecede zor olabilir. Buna alışkın değilseniz, ilk günlerdeki yan etkileri kesinlikle devam etme konusundaki kararlılığınızı zorlayabilir.

Bununla birlikte, karbonhidrat alımınızı optimize etmek, fazla çaba harcamadan kalorilerinizi sınırlamak için yeterli olabilir. Bu makrobesini içeren yiyecekleri her öğününüze eklemekten kaçının; günde bir kez karbonhidrat almanız yeterli olacaktır. Her zaman tam tahılları ve düşük glisemik indekse sahip seçenekleri tercih edin.

 

Karbonhidratlar yerine proteinlere ve yağlara öncelik verin. Meyve ve sebze tüketmeniz de önemlidir, çünkü mikrobesin içerikleri sayesinde bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlarlar.

bir sepette çeşitli meyveler

Koronavirüs karantinası sırasında kilo alımını önlemek için dikkat edilecek noktalar

Karantina döneminde vücut yapınızdaki değişikliklerden kaçınmak önemlidir. Kilo almak sağlığınız için zararlı olabilir, bu yüzden bundan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Bu nedenle, beslenmenizi optimize etmek ve hiperkalorik bir beslenme düzenine geçmekten kaçınmak için bir dizi strateji uygulamak önemlidir.

Aralıklı oruç bu soruna etkili bir çözüm olabilir. Karbonhidrat alımınıza özellikle dikkat edin ve her zaman meyve ve sebze tüketimine öncelik verin. Antioksidan ve vitamin alımını optimize etmek, sağlıklı kalmamıza ve bağışıklık sistemlerimizi güçlendirmemize yardımcı olacaktır.

Ayrıca, mümkün olduğunca aktif kalmaya çalışın. Bir seçenek, evde olsanız ve spor salonu ekipmanlarınız olmasa bile günlük olarak egzersiz yapmak için bir alan ayırmaktır. Koronavirüs karantinası sırasında sağlıklı kalmak için elinizden geleni yapın.

  • Santos HO., Macedo RCO., Impact of intermittent fasting on the lipid profile: assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN, 2018. 24: 14-21.
  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.