Güne Başlamak İçin Sağlıklı Kahvaltı Seçenekleri

Günün en önemli öğünüdür ancak genellikle hak ettiği ilgiyi görmez. Bu yazıda, size güne başlamak için gereken enerjiyi sağlayacak sağlıklı kahvaltı seçeneklerinden bahsedeceğiz. 
 

Her sporcu güne başlamak için sağlıklı bir kahvaltı yapmanın hayati önem taşıdığını bilir. Günün ilk öğünü ihtiyacınız olan tüm besinleri size sağlamalıdır. Bu yazıda size henüz denememiş olduğunuz bazı lezzetli kahvaltı seçenekleri sunacağız.

Sağlıklı Bir Kahvaltının Özellikleri

Kalori

Kilo vermeye çalışıyor olsanız bile, kahvaltının, günlük aktivitelerinizi yapabilmeniz için gereken enerjiyi sağlayan tek öğün olduğunu unutmayın. Kahvaltının tahminen günlük kalori alımınızın yüzde 20 – 25’ini içermesi gerektiği söylenir.

yatakta kahvaltı eden kadın

Karbonhidratlar

Kahvaltı, karbonhidratları tüketmek için mükemmel bir zamandır. Güne başlamak için onu enerji olarak kullanırsınız. Bir başka yazıda aşırı karbonhidrat almanın sağlıksız olabileceğinden ancak onları tamamen beslenme programınızdan çıkarmanın da tehlikeli olduğundan söz etmiştik.

Bunun nedeni beyni “beslemekten” sorumlu glikozu içermeleridir. Karbonhidratlar günlük kalori alımınızın yüzde 50’sini oluşturmalılar. Kahvaltı bunun önemli bir kısmını kapsayabilir. Gün boyunca sağlığınız açısından negatif bir etki yaratmasına izin vermeden onları yakabilirsiniz.

Proteinler

Sağlıklı bir kahvaltı, tavsiye edilen günlük proteinin en az yüzde 15’ini içermelidir. Sütte, yumurtada, yoğurtta, peynirde (veya bazı türevlerinde) ve balıkta (örneğin ton balığında) bulunan yüksek kaliteli proteinleri tercih etmeniz ideal olacaktır.

yoğurt yiyen kadın

Yağlar

Sağlıklı bir kahvaltının vazgeçilmez bileşenlerinden biri de yağlardır. Avokadoda, kuru yemişte ve peynirde bulunan yağları ve sağlıklı yağları tercih edebilirsiniz.

 

Vitaminler ve mineraller

Her iki besin de sağlığımız açısından çok önemlidir. Meyvelerde ve sebzelerde bulunur. Sağlıklı bir kahvaltıda meyve ve sebze de tüketilmelidir. Taze sıkılmış meyve suyu, onları sabah ilk iş beslenme programınıza dahil etmek için harika bir yöntemdir.

Güne Başlamak İçin Sağlıklı Kahvaltı Örnekleri

Artık sağlıklı bir kahvaltıda neler yer alması gerektiğini biliyoruz. Gelin ihtiyacınız olan her şeyi içeren lezzetli tariflere bir göz atalım.

Akdeniz tipi

Akdeniz tipi beslenmenin pek çok faydası vardır. Klasik Akdeniz kahvaltısı da en sağlıklı kahvaltı seçeneklerinden biridir.

İspanya gibi ülkelerde üzerine tuz ve yağ gezdirilmiş rendelenmiş domatesle birlikte ekmek yemek yaygındır. Bu yemek, karbonhidrat, yağ ve hatta vitamin sağlar. Bunu domatese borçludur. Ayrıca tuz da gerekli mineralleri içerir.

Protein eklemek için jambon, hindi, ton balığı, yumurta veya herhangi bir protein kaynağını tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bunların yanında ihtiyacınız olan vitaminleri almak için biraz doğal portakal suyu içebilirsiniz. Bir fincan sütlü kahveyi de tercih edebilirsiniz.

jambon domates ekmek güne başlamak

Danimarka’ya özgü kahvaltı

İskandinav ülkelerinde çok fazla geleneksel yemek yoktur ancak kahvaltıları oldukça ünlüdür. Ayrıca vücudunuzun güne başlamak için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri de sağlarlar.

Bu kahvaltılarda genellikle haşlanmış yumurta, tereyağlı ekmek, sebze, portakal suyu, jambon, peynir ve karides bulunur. Malzemeler çeşitlilik gösterse de kahvaltılarda her zaman gereken tüm besinler yer alır.

muz yulaf smoothie

Bir dilim ekmek, rendelenmiş domates, yağ, birkaç dilim avokado ve biraz kuru yemiş size güne enerjiyle başlamak ihtiyaç duyduğunuz tüm besinleri sağlar.

Bunların yanına doğal bir meyve veya sebze suyu veya ikisinin karışımını ekleyebilirsiniz. Ayrıca soya veya yulaf sütlü kahve de tercih edebilirsiniz. Tatlı bir şey isterseniz pankek yiyebilirsiniz. Unutmayın sabahları karbonhidrat tüketebilirsiniz.

Bunlar bizim sağlıklı kahvaltıyla ilgili tavsiyelerimizdir. Bildiğiniz gibi mutfakta yaratıcılık her şeydir. Bahsettiğimiz kuralları uygulayın ancak sevdiğiniz malzemeleri tercih edebileceğinizi de unutmayın.