Basa Balığı Tüketmek Zararlı mıdır?

Şimdi bu popüler balıkla ilgili tüm endişelerinizi yok edeceğiz. Ayrıca  alternatifler seçmenize yardım edip, basa balığıyla (Uzakdoğu kedi balığı) ilgili kendinize sorduğunuz soruların çoğuna cevap vereceğiz. 
 

Son zamanlarda Basa balığı tüketimi dünya çapında hızla artıyor. Bu balık popülaritesini ucuz ve lezzetli olmasına ve içerisinde keskin kemikler olmamasına borçlu.

Bu açıdan bakıldığında bu balık olabilecek en mükemmel seçenek gibi gözüküyor. Ancak her şey her zaman göründüğü gibi olmuyor.

Milyonlarca aile Basa balığını düzenli olarak tüketiyor olsa da insanlar bu balığın kalitesini sorgulamaya başladıkça fikirler de değişmeye başladı. Bazıları bu balığı yemenin sağlığa zararlı olabileceğiyle ilgili şüpheleri olduğunu bile dile getirdiler.

Basa Balığı Yemek Sağlığa Zararlı Olabilir mi?

basa balığı filetosu

İlk bakışta beslenme açısından bir kurtarıcı gibi görünen bu balık, şimdilerde bazı tartışmaların içine çekilmiş durumda. Pek çok kişi bu balığı yemenin akıllıca bir hareket olup olmadığını tartışıyor.

Bunun sebebi, uzmanların, çeşitli analizler yaptıktan sonra bu balıkta cıva izleri bulunduğunun farkına varmış olmasıdır. Şimdiye kadar rastlanan cıva miktarları çok düşük olsa da bu keşif tüketicileri endişelendirmeye yetti.

Tükettiğimiz Basa balıklarının çoğu -neredeyse yüzde 90’ı- Vietnam’dan geliyor. Bu ülkedeki balık çiftlikleri ve bu çiftliklerdeki suların durumu katı bir şekilde kontrol edilmiyor veya gözlenmiyor. Bu suların oldukça kirli olduğu keşfedildi ve bu ülkede daha gelişmiş ülkelerdeki gibi su kalitesi için herhangi bir kontrol mekanizması yok.

 

Farklı ülkelere satılan bu balığın yetiştirilme koşulları konusunda halkı uyarmak için pek çok televizyon belgeseli yapıldı. Ancak balık gelişmiş ülkelere ulaştığında cıva ölçümleri yapılıyor ve inceleniyor. Bu yüzden bu balığı yemek tehlikeli olarak görülmüyor.

Hala Basa Balığı Yemekten Korkuyor musunuz?

Son zamanlarda tüketiciler Basa balığı yeme konusunda tereddüt ediyorlar. Bir yandan hükümet bu ürünün hala ülkeye girmesine izin veriyor. Ama aynı zamanda bazı süper market zincirleri raflarından bu ürünü kaldırmaya karar verdiler.

Bu balıkla ilgili en son çıkan tartışma liselerdeki yemekhanelerle ilgili. Pek çok okul Basa balığı satmayan tedarikçileri tercih etti. Bazıları bu balığı satan tedarikçileri boykot etmeyi bile denediler.

İşte o zaman daha fazla sayıda insan bu yiyeceğin güvenilirliği konusunda endişe duymaya başladı. Ne de olsa liselerde yasaklanmıştı. Böyle bir ürünü yemek gerçekten güvenli olabilir miydi? Bu durum bir zamanlar popüler olan bu balığa karşı daha da güçlü bir tepki oluşmasına yol açtı.

Tüketici Birliği Ne Öneriyor?

2010 yılında bir tüketici organizasyonu Basa balığı tüketimiyle ilgili bir rapor yayınladı. Raporda yer alan sonuçlar korkutucuydu:

Analiz edilen 23 balık örneğinden dördünde bitki öldürücü kimyasallara, dokuzunda ise civaya rastlanmıştı.

Basa balıklarında bulunan maddelerin miktarı, Avrupa Birliği tarafından konulan maksimum sınırın altında. Bu, yiyecek tedarikçilerinin bu balığı satmaya devam edebilecekleri anlamına geliyor.

 

Bu tüketici birliği tarafından yapılan çalışma sonucunda, insanların Basa balığını ölçülü bir şekilde tüketebilecekleri sonucuna varıldı.

İnsanlara haftada bir kereden fazla tüketmemelerini önerdiler. Geniş aralıklarla yemenin ve beslenme programında başka balıklara yer vermenin en iyisi olacağını belirttiler.

Basa Balığına Alternatifler

balık fileto

Balık seven biriyseniz Basa balığı yerine bu balık türlerini yemeyi deneyebilirsiniz:

Panga (Asya kedi balığı): Kolesterolü düşük bir beyaz balıktır. Harika bir omega-3 kaynağıdır. Fiyatı uygundur.

Pompano: Protein miktarı yüksektir, pek çok yemeğin içinde kullanılabilir.

Alabalık: Çok yönlü bir balıktır. Fırında veya ızgarada pişirebilirsiniz. İçini doldurabilirsiniz. Nasıl hazırlarsanız hazırlayın tadı oldukça lezzetli olacaktır.

Sardalya: Omega-3 açısından zengindir ve uygun fiyatlıdır. İster konserve ister taze olarak tüketebilirsiniz.

Bu balıkların tümü mevsimleri geldiğinde önemli ölçüde ucuzlar. Marketlerdeki fırsatları kaçırmamanızı ve hangi balığın mevsimi olduğuna dikkat ederek tercih yapmanızı öneriyoruz. Bu sayede beslenme düzeninizi zenginleştirebilirsiniz. Basa balığı yerine tüketebileceğiniz pek çok balık çeşidi olduğunu fark edeceksiniz.